Śmiertelnie niebezpieczne poduszki powietrzne. Sprawdź swoje auto!

airbagi

W ostatnim czasie właściciele pojazdów takich jak Mazda, Volkswagen czy Ford otrzymują powiadomienia o niezbędnej akcji serwisowej przeprowadzanej w kraju i na świecie. Sprawa dotyczy wadliwych poduszek powietrznych, które w momencie kolizji lub wypadku mogą zadziałać jak odłamkowy granat i spowodować uszczerbek na zdrowiu lub śmierć.

Na świecie odnotowano około 30 przypadków śmiertelnych oraz 300 obrażeń wskutek niewłaściwie działających poduszek. Przed komisją senatu USA w 2014 roku zeznawała Stephanie Erdman, która przestała widzieć na jedno oko, po tym jak wbił się w nie odłamek z eksplodującej poduszki. Japońska firma Takata, produkująca poduszki zataiła, jak wykazało przeprowadzone w USA śledztwo, poważne wady konstrukcyjne. Poduszka Takata działa z ogromną siłą, powodując pęknięcie generatora gazu.

Japońskie natomiast dochodzenie wykazało, że użyto wadliwego materiału pirotechnicznego azotanu amonu, który pod wpływem wilgoci i temperatury może spowodować jej nagły wybuch. Sprawa ujrzała światło dzienne w 2014 roku, a Takata w wyniku skandalu i licznych odszkodowań trzy lata później zbankrutowała. Bezpłatne akcje naprawcze dotyczą aut wyprodukowanych w latach 2003-2015 wybranych marek. W Polsce właściciele ponad 100 tys. pojazdów z poduszkami powietrznymi Takata nie powinni bagatelizować informacji, a udać się na wezwanie do serwisu. Jeśli nie otrzymano pisemnej informacji, warto na stronie producenta wpisać VIN pojazdu i sprawdzić, czy jest objęty kampanią serwisową lub osobiście stawić się w serwisie.

W różnych kwestiach motoryzacyjnych i wiele więcej pomoże Ci portal https://zainwestujwgminie.pl.

Dotarcie do wszystkich właścicieli wytypowanych pojazdów nie jest łatwą sprawą. Część osób rezygnuje z naprawy, ignorując ryzyko. Omawianą akcją serwisową objętych jest kilkanaście marek aut, również: Toyota Nissan, Honda, Mitsubishi, BMW i inne. Zadaniem poduszek powietrznych jest ochrona i bezpieczeństwo, tymczasem jak się okazuje, są śmiertelnie niebezpieczne.