Czym jest alternator samochodowy?

Alternator jest małą samochodową elektrownią. Każdy mechanik samochodowy co jakiś czas spotyka się z klientem, w którego pojeździe uległa uszkodzeniu właśnie ta część auta, nieodzowna do normalnej jazdy.

Z każdą kolejną generacją samochodów coraz więcej montuje się systemów wymagających zasilania energią elektryczną. Kiedyś jedynymi „poborcami” prądu były były światła, układ zapłonowy, wentylacji i chłodzenia, ewentualnie proste radio, dziś dochodzą do tego niezliczone systemy elektroniczne, klimatyzacja itd.

Niestety, często uszkodzenie alternatora oznacza unieruchomienie samochodu i wezwanie pomocy drogowej, która odwiezie nasz pojazd do mechanika. Niestety, w przypadku wymiany tego newralgicznego elementu często czeka nas twardy orzech do zgryzienia, bo ceny markowych komponentów są wysokie, a ceny chińskich zamienników bywają kuszące. Niestety, często cenie dorównuje jakość i w myśl hasła „chytry traci dwa razy” warto wyłożyć jednorazowo większą kwotę na dobrej jakości część, aby długo cieszyć się bezawaryjną jazdą, przynajmniej w tym aspekcie.

Ma to związek nie tylko z ceną samego alternatora, ale także kosztów holowania, pracy mechanika samochodowego itp, które niestety rosną z roku na rok.

1 thought on “Czym jest alternator samochodowy?

  1. Jak z każdym sprzętem, często kusi się człowiek na tańszy, ale w przypadku alternatora naprawdę nie warto oszczędzać, szczególnie w nowszych autach, gdzie coraz więcej elementów jest zasilanych energią elektryczną.

Comments are closed.