Filtr powietrza i jego rola dla pracy silnika

Do spalania paliwa niezbędne jest powietrze. Najlepiej czyste bez zanieczyszczeń, takich jak kurz czy drobne opiłki. Zadaniem filtrów zamontowanych w aucie jest dbanie o jakość powietrza, co przekłada się na pracę silnika. Podczas serwisu klimatyzacji wymieniamy filtr kabinowy, odpowiedzialny za jakość powietrza w kabinie samochodu.

Wymiana filtra powietrza

Czy pamiętasz jednak, kiedy wymieniałeś filtr powietrza? Jakie symptomy mogą świadczyć o tym, że czas najwyższy na wymianę? Gdy filtr jest zanieczyszczony, mniej powietrza trafia do silnika. Zakłóca to proces spalania, ale też obniża jego jakość. Auto traci na mocy, a zużycie paliwa jest większe. Możemy czuć też nieprzyjemny zapach pod maską auta oraz w kabinie. Należy pamiętać o regularnej wymianie filtra powietrza, gdyż nieczystości z powietrza w zapchanym filtrze, mogą przedostawać się układem dolotowym do silnika. Może to doprowadzić do uszkodzenia tłoków, pierścieni czy powierzchni cylindrów. Dlatego warto kupić dobry filtr. Nie musimy się martwić, że zostanie on ukradziony. A przypomnijmy, że np. katalizatory samochodowe są ostatnio często kradzione. Doświadczyć mogli tego mieszkańcy Bydgoszczy i okolicy. Idąc za portalem BydgoszczInfo.pl, w ostatnim czasie grasował tam złodziej katalizatorów.

Na co wpływa samochodowy filtr powietrza?

Filtr powietrza ma kluczowe znaczenie dla poprawności działania jednostki napędowej. Klienci kupują najczęściej marki Filtron, Bosch lub Mann Filter. Kiedy wymieniać? Producenci zgodnie zalecają montaż nowego filtra powietrza co 15-20 tys. km lub podczas każdej wymiany oleju silnikowego. Warto mieć na uwadze, po jakich drogach porusza się auto. Jeśli są to głównie drogi nieutwardzone, piaszczyste, to zużycie filtra powietrza jest znacznie szybsze. Wymianę filtra możesz przeprowadzić samodzielnie, ponieważ nie jest to skomplikowana procedura. Zazwyczaj filtr powierza umieszczony jest z boku silnika lub nad nim (starsze pojazdy).

Można także zlecić serwisowi, aby sprawdził jego jakość i dokonał ewentualnej wymiany. Sprawdzeniu podlegać powinna także obudowa filtra i innych elementów (śruby, zapinki i rury doprowadzające powietrze). Jak każdy element eksploatacyjny, i filtr powietrza powinien być regularnie serwisowany. W przeciwnym razie nie bądźmy zaskoczeni poważną awarią silnika.