Rodzaje oświetlenie samochodowego

Większość samochodów wyposażona jest w standardowe reflektory halogenowe. Coraz częściej jednak do seryjnie produkowanych aut trafiają reflektory ksenonowe. Mają one wiele zalet, które dają im pewną przewagę nad reflektorami halogenowymi. Dają jasne, białe światło o niebieskawym odcieniu.

Doskonale oświetla ono drogę i w mniejszym stopniu męczy wzrok. Zasada działania tych dwóch typów reflektorów jest inna: w reflektorach ksenonowych świeci wzbudzony prądem elektrycznym gaz (ksenon, stąd nazwa reflektorów), natomiast halogeny wyposażone są w żarnik. Jakie są inne zalety reflektorów ksenonowych? To dłuższa żywotność oraz mniejsze zużycie prądu. Rozwiązanie to nie jest jednak całkiem pozbawione wad. Reflektory ksenonowe źle znoszą częste włączanie i wyłączanie. Są także znacznie droższe od reflektorów halogenowych (nawet kilka razy!). Z racji ich jasności należy przykładać większą wagę do ich prawidłowej regulacji, by nie oślepiały innych uczestników ruchu.

Wielu kierowców na własną rękę wymienia lampy w reflektorach halogenowych na ksenonowe. Należy przy tym uważać – nie wszystkie samochody są do takiej zamiany przystosowane, a stosowanie reflektorów bez homologacji może skończyć się mandatem! Dlatego zwykle lepiej pozostać przy typie reflektorów zalecanych i stosowanych przez producenta.