Jakie główne koszty utrzymania samochodu ponosi kierowca?

Oczywistym dla nas jest, że użytkowanie samochodu wiąże się z pewnymi kosztami. Zawsze uwzględniamy koszt paliwa, gdyż ten wydatek wydaje się najbardziej oczywisty. Na drugim miejscu znajdzie się zawsze obowiązkowe ubezpieczenie OC. Niewielu kierowców pamięta jednak, że koszt utrzymania samochodu to także przeglądy i naprawy bieżące.

Nawet w nowych samochodach pewnych wydatków nie sposób uniknąć. Wymieniać trzeba na przykład tarcze hamulcowe, olej silnikowy, filtr oleju, filtr powietrza, a niejednokrotnie również i przepalone żarówki. Zapominamy, że część wyposażenia naszych aut to elementy typowo eksploatacyjne, których zużycie z czasem jest rzeczą naturalną. Niemal równie naturalną, jak ubezpieczenie OC.

Naprawy bieżące to po prostu koszt, który pojawia się zawsze. Czasem koszt napraw bieżących jest mniejszy (np. dla nowych aut), czasem jednak może znacznie zwrosnąć. Niemniej wymiana takich części jak tarcze hamulcowe, filtr powietrza, filtr oleju oraz okresowa wymiana oleju silnikowego to wydatek, który czeka także właścicieli nowych pojazdów.